Ekonomi Türkiye Krediler Türkiye Ekonomi Haber

BDDK’ dan Döviz Artışına Karşı Hamle

bddk dolar kararı

Türkiye uzun zamandır yüksek döviz kurları ile baş etmeye çalışıyor. Artan döviz kurları, enerji maliyetlerini yükseltiyor ve enflasyonun hızlı artışında da tetikleyici oluyor.

BDDK’ dan Kredilere Kısıtlama

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), TL ticari krediler için yeni saşrtları açıkladı. Döviz varlıklarının toplamı 15 milyon TL’ yi aşmayan şirketler TL kredi kullandırımlarında, döviz varlıklarının 15 milyon TL’ yi geçmemesi şartı getirildi.

Döviziniz varken TL kredi kullanmayın, dövizinizi bozdurun

15 milyon TL’ nin üzerinde döviz varlığı bulunan şirketlerin, varlığı aktifinin ya da satış hasılatının yüzde 10′ unu aşması durumda kredi kullanamayacak. Karar sonrasında 17,37 TL seviyesinde olan dolar kuru 16,50 seviyesinin altına, euro ise 18,36′ dan 17,40′ a gerilemiştir.

Şirketler Neden Varlığı Varken Kredi Kullanır

Resmi olarak açıklanan enflasyonun %80 seviyelerinde olması ve bankaları ticari kredilerde uyguladığı %20-35 arasındaki kredi oranları, şirketler ticari kredi almaya yönlendirdi. Ortaya çıkan net reel faizin negatif yönde %50 olması, büyük firmalar için avantajtı.

Firmalar ihtiyaçları için TL kredi kullanıp, bunu yatırıma döküyor, halihazırda devam eden yüksek enflasyondan dolayı net %50′ nin üzerinde para kazanıyordu. Bakan Nurettin Nebati’ nin bu düzende büyük firmalar için avantajlı, firmalar mutlu diyerek altını çizdiği yer tam da burası. Bedava krediler kullandırıldı.

Neden TCMB Değil BDDK Müdahale Ediyor

Merkez Bankasının sitesinde yükselen enflasyona karşı faiz arttırılır yazmaktadır. Mevcut yönetim tarafından enflasyonla ve yükselen döviz kurları ile mücadele için faiz artışı tercih edilmemektedir. Dünya ülkelerinin çoğunda yaşanan enflasyona karşı merkez bankaları birer birer faiz arttırırken TCMB’ nin faiz arttırmaması, BDDK’ yı TL kredilerde kısıtlama yapmaya, döviz hesaplarının TL’ ye dönmesi için hamleler yapmaya itmiştir.

Google’ a TCMB neden faiz arttırır yazarsanız, karşılaşacağınız sonucun görseli

Related posts

TL kredi kullanarak Döviz kredileri kapatıldı

admin

Enflasyona karşı yatırım araçlarının reel getirileri

admin

Haziran bütçesi açık verdi

admin