Bireysel İhtiyaç Kredisi Konut Kredisi Krediler Taşıt Kredisi

Bankalardan Kredi Nasıl Çekilir

kredi nasıl çekilir

Kredi, vadeli ve faizli bir şekilde ihtiyaçlarınızı karşılayacak nakit paranın size borç akdi karşılığında bir banka tarafından verilmesidir. Yasalar ve yönetmelikler gereği belirli koşulları oluşturan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu hakka sahip olarak, kredi nasıl çekilir sorusunun cevabını arayabilir. Kredi çekmek konusunda da öncelikle net olarak bazı koşulları yerine getirmek gerekmektedir.

Kredi Çekmek İçin Şartlar Nelerdir?

Eğer konut, taşıt veya ihtiyaç için kredi nasıl çekilir sorusunun cevabını arıyorsanız, öncelikle iki temel şarttan bahsetmek gerekecektir. Bu şartlar arasında ilk olarak kişinin reşit bir birey haline gelmiş olması yani 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Bir diğer önemli şart olarak kendisine verilen krediyi geri ödeyebilecek şekilde belgelenmiş bir gelire sahip olması gerekmektedir.

Bankadan herhangi bir amaç ile kredi çekmek istiyorsanız, eğer sabit bir geliriniz bulunuyorsa, öncelikle bir gelir hesabı yapmanız gerekir. Çünkü gelirinize bağlı olarak çekmek istediğiniz kredi için bir denge kurmanız önemlidir. Elbette gelirinize bağlı olarak aylık sabit bir harcama tutarınız bulunurken, bu tutara göre de aylık kredi taksiti ödeme miktarınızı kendiniz belirleyebilirsiniz.

Kredi çekmek için temel koşulları yerine getirdikten sonra yani 18 yaş üstü ve belirli bir gelire sahip olduktan sonra bankaya başvurduğunuzda bankalar öncelikle kredi notunuzu araştıracaktır. Kredi notu daha önce bankalarda bulunan borçlarınız, yaptığınız ödemeler, kredi kartı kullanım düzeniniz, daha önceki kredilerinizi nasıl düzenli ödediğiniz veya ödemediğiniz gibi birçok noktadan etkilenir. Kredi çekerken kredi notunuzun 0 ile 1900 arasında bir değere sahip olarak, minimum 1000 üzerinde olması büyük bir fayda sağlayacaktır.

Türüne Göre Kredi Nasıl Çekilir?

Bankalar tarafından sunulan krediler konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi değişen çeşitlere sahip olabilir. Bu durumda da kredi nasıl çekilir sorusunun cevabı bağlamında kredinin türüne göre değişen şartlar yer alabilir. Örneğin, konut kredisi çekebilmeniz için gelir belgesi, istediğiniz konut için gerekli tapu ve iskan belgesi gibi evraklar hazırlanmalıdır.

Taşıt kredisi çekmek istediğinizde aracın sıfır veya ikinci el araç olmasına göre fatura bedeli ya da kasko değeri üzerinden en fazla %70 gibi bir oranda kredi çekme şansı bulunmaktadır. Kredi çekmek istediğinizde devlet tarafından belirlenmiş oranlar ve vadeler ile işlem yapılması mümkündür. İhtiyaç kredilerinde de 36 ay en üst vade oranına ulaşacak şekilde belgelenmiş gelirinizin en fazla 15 katına ulaşacak kadar kredi çekmek hakkınız bulunmaktadır.

Son Dönemlerde Kredilerde Kısıtlama

Yüksek enflasyon karşısında banka faizleri düşük olduğundan dolayı gerçek kişiler ve şirketler TL kredi çekerek döviz e ya da emtia ya yatırım yapıyor. Negatif faiz avantajından yararlananların sayısı fazla olduğundan dolayı BDDK kredilerde kısıtlamaya gitmiştir.

Related posts

Konut Kredilerinde Düzenleme

admin

En Uygun Taşıt Kredisi Nasıl Alınır

admin

Taşıt Kredisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

admin