Avalanche (AVAX) Koin Nedir

avax koin

Cornell Üniversitesi Profesörü Emin Gün Sürer tarafından Eylül 2020’ de kurulan Ava Labs’ in coinin adı Avalanche olup, sembolü AVAX’ dır.

Dijital varlıklar, merkeziyetsiz finans uygulamaları ve benzer servisler için altyapı sağlayan blok zinciri olan Avalanche, isteyen herkes tarafından merkeziyetsiz platform üzerinde kendi blokzincirini üretme imkanı verir. Kendi blokzincirinizi kurmadan Avalanche ağı üzerinde token üretebilirsiniz.

AVAX Madenciliği Yapılır Mı

Avax koin in madenciliği yapılamazken, doğrulayıcı olarak sisteme katkı sağlayarak Avax geliri elde edilir. Sistemde kullanıcılar da Avax bakiyelerini, minimum 25 adet olmak şartıyla 15 gün ile 1 yıl arasında doğrulayıcya atarak, doğrulayıcı gelirlerinden pay elde edebilir.

Doğrulayıcılar ise 2000 adet Avax koinlerini 15 ile 1 yıl arasındaki sürede sistemde kitleyerek (stake ederek), yaptıkları işlemlerden Avax ödülleri kazanırlar. Aynı zamanda kullanıcılardan taraflarına yatırılan Avax koinlerin getirilerinden de %2 oranında gelir elde ederler.

Avalanche (AVAX) Nasıl Çalışır

Üç farklı zincirden oluşan Avalanche’ da ana zincir X-Chain (Exchange Chain – Değişim Zinciri) blokzincir üzerindeki başta Avax olmak üzere dijital varlıklları yönetir.

P-Chain (Platform Chain – Platform Zinciri), ağda doğrulayıcıları, blokzincire bağlı alt ağlar oluşturmak ve temel verileri yönetmek için çalışır.

C-Chain (Contract Chain – Kontrat Zinciri) ise akıllı kontratların olduğu ağdır. Buradaki akıllı kontrat sistemi Ethereum ağındaki gibi kullanılabilir.

Avalanche blokzincirinde işlemler yapmak için yüksek enerji gerekmez, düşük sistem kaynakları ile çalışır, bundan dolayı enerji verimliliği yüksek projelerin başında gelir.

Avalance (AVAX) Özellikleri

  • Ağda işlem yapmak için yüksek işlem gücü gerekmez, enerji verimliliği sağlanır.
  • Avax yatırımcısı en azından kullanıcı rolüyle sisteme katkı sağlayarak gelir edebilir.
  • Avax transfer süreleri neredeyse 1 saniyenin altına gerçekleşir.
  • Platform’ da doğrulayıcı olarak görev alıp, gelir elde edilebilir.
  • Özel ve genel blokzincirlerin tek bir ağda çalışabilmesi mümkün. İhtiyaca özel çözümler yeni bir alt ağ ile mümkündür.
  • Kötü niyetli girişimlere karşı Avalanche güvenliği testlerden geçmiştir.

Avalance (AVAX) Nasıl Saklanır?

AVAX koinlerinizi Avalance Wallet web arayüzünden (https://wallet.avax.network) yönetebilirsiniz. Avalanche web cüzdan hizmeti ile bir Avalanche cüzdanı oluşturduğunuzda 24 kelimelik anahtar kelime grubunu güvenle saklamanız gerektiğini hatırlatırız. Anahtar kelimeler, cüzdana erişmek için kullanılmaktadır. Cüzdanınıza dilerseniz, özel anahtar ve şifreli cüzdan dosyasını kullanarak da ulaşabilirsiniz.

AVAX En Yüksek Fiyat

Avalanche, 2,81 dolar ile en düşük; 147 dolar ile de en yüksek fiyatına ulaştı.

Coinmarcetcap verilerine göre maximum arzı 720 milyon adet olup, dolaşımda ise 281 milyon adet Avax vardır.

tr_TRTurkish