Dünya' dan Haberler Global Finans MAKRO manşet

Asya’nın en zengin kadını 12 milyar dolarını kaybetti

Asya'nın en zengin kadını 12 milyar dolarını kaybetti

Çin merkezli emlak devi Country Garden’ın hissedarı olan iş kadını Yang Huiyan, bir yılda 24 milyar dolarlık servetinin yarısını ülkedeki emlak krizi nedeniyle kaybetti.

Çin’de başlayan emlak sektörü kriziyle birlikte , Asya’nın en zengin kadını olarak bilinen iş insanı Yang Huiyan’ın serveti bir yılda yarı yarıya azaldı.

Bloomberg Milyarder Endeksi verilerine göre ülkedeki en büyük emlak şirketlerinden biri olan Country Garden’da çoğunluk hissedarı olan Yang’ın 23.7 milyar dolarlık serveti kriz nedeniyle yüzde 52 azalış göstererek 11.3 milyar dolara düştü.

Guangdong merkezli Country Garden’ın Hong Kong’daki hisseleri, şirketin hisse satacağını açıklamasının ardından yüzde 15 değer kaybetti.

Devlet medyasına göre Yang serveti, Country Garden’ın kurucusu olan babası Yang Guoqiang’ın hisselerini 2005’te kızına devretme kararına dayanıyor.

Hisseleri devralmasından iki yıl sonra Yang, Asya’nın en zengin kadını olmayı başarmıştı. Ancak son bir yıldaki kaybı nedeniyle bu rekoru 11.2 milyar dolarlık servete sahip kimyasal elyaf kraliçesi Fan Hongwei’ye kaptırmanın eşiğinde.

Kaynak: Sputnik

Related posts

Balinalar bu altcoini biriktirmeye devam ediyor

Kripto para yazarı

Bitcoin yüzde 8 yükseldi, market değeri 1 trilyon doları aştı

admin

Ukrayna tahıl gemisi yola çıktı, hedef hergün bir tahıl gemisi

admin

Yorum Yap