Ekonomi Türkiye Tarım Türkiye Ekonomi Haber

Artan gıda fiyatları için önlemler alınacak

Artan gıda fiyatları için önlemler alınacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından oluşturula Gıda Komitesi’nde yapılan toplantıda gıda fiyatları üzerine değerlendirmeler yapıldı. Özellikle kış ayları için yaşanacak olumsuzluklara karşı tedbirler masaya yatırıldı.

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, büyük girdi maliyetlerinden olan yem fiyatlarına karşı alabilecek önlemler için yol haritası çıkardı.

Komitenin önceliklerinin başında hal takip sistemi üzerinden ürün giriş bilgisinin bakanlıkça takibi ve sera yatırımlarının hızlandırılması geliyor.

Ayrıca yem fiyatlarındaki gelişmelerin üreticilere ve dolayısıyla vatandaşlara yönelik olumsuz etkilerini asgari düzeyde tutmak için alınabilecek tedbirler tartışıldı ve yol haritası oluşturuldu.

Özellikle tarımda üretim maliyetinin bir yılda %150 artmasının yarattığı sıkıntılara da çözüm getrilecek.

Toplantıda, gıda ve tarımsal ürün piyasalarının ve özellikle hal takip sistemi üzerinden hallere ürün giriş ve çıkışının ilgili Bakanlıklarca yakından izlenmesine, bu sistemden alınacak bilgiler dahilinde hızlı bir şekilde tüketici mağduriyetini önleyecek çözüm ve tedbirlerin uygulanmasına karar verildi. Bu konuda kurumlar arası iş birliğinin yüksek seviyede sürdürülmesine dair kararlılık vurgulandı.

Related posts

Ekonomiye farklı bakış: Cari Fazlamız Var !

admin

1915 Çanakkale Köprüsünde Geçişler Garantinin Altında

admin

Merkez Bankası faizi değiştirmedi

admin

Yorum Yap