Dünya' dan Haberler ENERJİ MAKRO

Almanya’nın yeşil enerji projesine AB’den onay

avrupa birliği yeşil enerji

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Almanya’nın yenilenebilir enerji ve atıklarla bölgesel ısıtmayı teşvik etmeyi hedefleyen programa onay verildiğini açıkladı.

Küresel olarak yaşanan enerji tedarik ve arz krizleriyle birlikte, atıl durumdaki kömür santrallerinin devreye sokma planlarına onay alamayan Almanya, yeşil enerji projelerini devreye aldı. Proje AB’nin iklim krizi ile mücadele kapsamında da değerlendiriliyor.

Plan çerçevesinde Almanya’da yenilenebilir enerjinin payının artacağına işaret edilen açıklamada, ülkedeki emisyonların da azalacağı kaydedildi.

Almanya’nın 2028 yılına kadar yenilenebilir enerji ve atık ısı ile çalışan bölgesel ısıtma şebekelerine toplam 2 milyar 980 milyon euroluk hibe sağlayacağı, bunun yeşil dönüşüme katkıda bulunacağı bildiriliyor.

Planla Almanya’da yılda 681 megavat saatlik yenilenebilir ısı üretim kapasitesi kurulması ve söz konusu yatırım maliyetlerinin yüzde 40’ına kadarlık kısmının desteklenmesi öngörülüyor.

AB üyesi ülkelerin kamu desteklemelerini ne şekilde sağlayacaklarını belirleme yetkisi, AB Komisyonu’nun görev alanında bulunuyor.

Üye ülkeler, kamu desteklemelerini sadece rekabete zarar vermeyecek şekilde ve kamu yararına uygun durumlarda kullanabiliyor.

Related posts

ABD ekonomisi teknik anlamda resesyona girdi

admin

Bitcoin yüzde 8 yükseldi, market değeri 1 trilyon doları aştı

admin

JP Morgan, küresel piyasalar hakkında uyarıda bulundu

admin

Yorum Yap