Ekonomi Türkiye Enflasyon manşet Türkiye Ekonomi Haber

Açlık sınırı asgari ücretin üstünde

açlık sınırı

Türk-İş’in Temmuz ayına ilişkin 4 kişilk bir aile için hesapladığı açlık sınırı 6.839,64 TL oldu. Açlık sınırı rakamı mevcut asgari ücretten yüksek oldu.

Türk-İş’in yaptığı araştırmaya göre mutfak harcamaları aylık %7 artarken yıllık artış %128,4 olarak gerçekleşti. Yoksulluk sınırı 22.278 TL’ye yükselirken, bekar bir yetişkinin geçinmesi gereken ücretin 8.930 TL’ye yükseldi.

Türk-İş açlık ve yoksulluk sınırı

Aylık harcamalarda gıdaya ayrılan bütçe artıyor

Türkiye’de hayat pahalılığı ile yüksek enflasyon bir arada… TÜİK Hane Halkı Tüketim Harcaması Anketine göre (2019); haneler harcamalarının ortalama %25,5’ini gıdaya ayırıyordu. Aynı yıl AB’de bu oran ortalama %13 ile Türkiye’nin neredeyse yarısı kadardı. Alım gücü artışı hem gelir iyileştirmesine hem enflasyonun dizginlenmesine bağlı. Yeni verilerle makasın daha da açıldığını görme riski artıyor. Ülkemizde hanelerin tüketim harcamalarından gıdaya ayırdıkları pay Avrupa’ya göre daha sert artıyor.

Kur Korumalı Mevduat yoksulları daha da fakirleştirdi

Türk-İş tarafından yapılan açıklamada Kur Korumalı Mevduat (KKM) için Hazine’den yaklaşık 37,2 milyar TL ödeme yapıldığı, bu ödemenin karşılanması için her vatandaşın cebinden 435 TL çıktı.

Dövize olan talebi azaltmak ve TL’nin hızlı değer kaybını yavaşlatmak için kurgulanmış olan Kur Korumalı Mevduat Sisteminde (KKM) mudilere yapılan ödemelerin ilk dört ayında bütçeden 37,2 milyar TL verildi. Diğer bir ifadeyle, 85,2 milyonluk toplam nüfusa bölündüğünde asgari ücretli, çocuk, yaşlı, engelli, ev hanımı vs. fark etmeksizin herkesin cebinden 435 TL çıktığı anlamına geliyor. Yoksullar daha da fakirleşti. Üstelik dolar yeniden KKM’nin yürürlüğe konulduğu ay ki seviyesine geldi.

Related posts

Kripto analisti: Ethereum Merge, bu altcoin’e yarayacağını düşünüyor

Kripto para yazarı

Yeni dolandırıcılık: deterjanpazarı

admin

TORN koin nedir, TORN koin geleceği ve yorum

Kripto para yazarı

Yorum Yap