Acil İhtiyaçlarda En Uygun İhtiyaç Kredisi Nasıl Temin Edilir?

en uygun ihtiyaç kredisi

Adından da anlaşıldığı üzere en uygun ihtiyaç kredisi acil ihtiyaçlarınızda nakit para karşılığı ile kullanıcı için büyük bir kolaylık sağlar. Bugün özellikle maaş veya serbest vergi mükellefi olarak gelirini rahatlıkla belgeleyebilen herkes bankalara başvurarak, bu krediyi birkaç saat içerisinde temin etme şansına da sahiptir.

Acil ihtiyaçlarınızda bu krediyi 36 ay maksimum vadeye kadar maaşınızın genellikle 12-15 katına ulaşacak şekilde talep edebilirsiniz. Aylık kredi taksit tutarlarınız ise maaşınızın maksimum yarısı olacak şekilde belirlenirken, en önemli noktalardan birisi kredi notunuzun size bu ürünün sunulması için uygun olmasıdır.

İhtiyaç Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Hızlı bir şekilde bankalara yapılan başvurularda en uygun ihtiyaç kredisi taleplerine karşılık bankalar öncelikle kredi notu sorgulaması gerçekleştirir. Kredi notu sorgulaması temel olarak günümüzde Findeks isimli yasal olarak hizmet veren bir platform üzerinden veya bankalardan öğrenilebilir. Bankalar anlık olarak sorgulamayı yaparken, 0 ile 1900 arasında bir kredi notu ile karşılaşırlar.

Eğer kredi başvurularınızda;

  • 0 kredi notu bulunuyorsa çok riskli,
  • 1 ile 700 arasında notunuz bulunuyorsa az riskli ve çok düşük ihtimalli,
  • 700 ile 1099 arası düşük ihtimalli,
  • 1100-1499 arası gelirine göre kredi kullanabilir,
  • 1.500-1699 arası iyi grupta kredi kullanma durumu yüksek,
  • 1700-1900 arası ise çok iyi durumda ve rahatlıkla kredi kullanabilir anlamına gelmektedir.

İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?

Ülkemizde bireysel olarak banka hesabı açma ve banka işlemleri yapabilecek konuma ulaşmak için 18-80 yaş aralığında bulunmak gerekir. Bu yaş aralığında bir Türk vatandaşı kamu bankalarına veya özel bankalara başvurarak gelir seviyesini belgeledikten sonra hesaplanan kredi notu, sigorta durumu ve gerekten noktada teminat belirterek kredi başvurusu yapılabilir.

En uygun ihtiyaç kredisi başvuruları sonrasında bankalar onay ardından bazen sigorta ve tahsis ücreti gibi masraflar, hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası gibi sigortalar ile size ek masraflar çıkarabilir. Bazen, bu masrafları kabul etmeniz daha düşük faizli bir kredi almanız için de avantaj sağlayabilir. Acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için bu yönteme başvurduğunuzda, bankalar ipotek almadıkları için bu krediyi riskli gördüklerinden belgelenebilir bir gelininizin olması en önemli noktalardan birisidir.

tr_TRTurkish