Dünya' dan Haberler Global Finans

ABD’ de işsizlik maaş başvuruları yüksek seviyede

ABD’ de şirketlerin resesyon edişesi ile işten çıkartmalarla yükselen işsizlik sonucunda işsizlik maaşına başvurular Kasım 2021′ den beri en yüksek seviyeye çıktı.

İşsizlik maaşına Temmuz ayının ilk haftasında yeni 9 bin talep oldu. İşsizlik maaşı talebi 244 bin’ e yükseldi.

Tesla haziran ayı son haftasında yaptığı açıklamada işgücünün yüzde 10 azaltılacağı bilgisini vermişti. Son haftalarda ise dev şirketlerden Google’dan Microsoft’a kadar birçok şirket küresel ekonomik belirsizlikler nedeniyle çalışan sayısını azaltacaklarını bildirdi. Teknolojiden konuta, otomotivden enerjiye kadar birçok sektörden şirketler de istihdam azaltma uyarısı yaptı.

İstihdam piyasası faiz artışlarına rağmen güçlü seyrini korusa da Fed’in yüksek enflasyonla mücadele için daha agresif adımlar atması işgücü talebini azaltabilir.

ABD işsizlik verileri

ABD’ de haziran ayı tarım dışı istihdam verileri tahminlerin üzerinde geldi. Haziranda iş gücüne katılım 265 bin iken gerçekleşen yeni istihdam 372 bin oldu. İşsizlik oranı ise değişmeyerek %3,6 oldu.

Haziran ayında istihdam artışının en yüksek olduğu sektörler, profesyonel ve ticari hizmetler, eğlence ve konaklama ile sağlık hizmetleri oldu.

Bazı şirketler Haziran ayında çalışan sayısını düşürme planlarını açıklarken, işten çıkarmalar şimdiye kadar büyük ölçüde teknoloji ve konut gibi faiz oranına duyarlı sektörlerde yoğunlaştı.

Related posts

Sri Lanka’ da İsyan, Hükümeti Düşürdü

admin

Almanya’ da gıda yardımı alanların sayısı artıyor

admin

Tesla Bitcoinlerin yüzde 75’ini sattı

admin