Kripto Borsa Haber Kripto Para Kripto Para Haber manşet

12 Ağustos bu altcoin için önemli: Dev havuz kapanıyor!

Gizlilik odaklı altcoin projesi olan Monero’nun (XMR) madencilik havuzu, XMR madencileri tarafından boykot edildikten sonra 12 Ağustos’ta kapanacak. İlk üç XMR madencilik havuzu, toplam hash gücünün %80’inden fazlasını elinde tutuyor.

Monero’nun en büyük madencilik havuzu 12 Ağustos’ta kapanacak

Gizlilik odaklı Blockchain olan Monero, madenci katkısı açısından bu ay büyük bir değişikliğe hazırlanıyor. Monero’nun en büyük madencilik havuzu MINEXMR, 12 Ağustos’a kadar kapanacağını duyurdu. Bu arada, merkezi olmayan bir P2P havuzuna geçişle devam edecek.

Şu an itibariyle MINEXMR, ağın hesaplama gücünün %44’ünden fazlasını kontrol ediyor. Bu oran, birkaç forumda ve sosyal medya platformunda merkezliği tehdit edip etmeyeceğini tartışan Monero topluluğu arasında karışıklığa neden oldu. “Mano Crypto” adlı bir kullanıcı Twitter’dan şunları yazdı:

ACİL: MINEXMR MADENCİLİK HAVUZUNU HEMEN BUGÜN TERK EDİN! MONERO MADENCİLİĞİ YAPIYORSANIZ VE BU HAVUZU DESTEKLİYORSANIZ, MONERO HASH ORANININ MERKEZİLEŞTİRİLMESİNDEN DE SİZ SORUMLUSUNUZ! BUGÜN HASH ORANININ %48’İNİ KONTROL EDİYORLAR.

Monero’nun Reddit grubu hakkında da benzer şikayetler oldu

Subreddit r/monero, topluluk üyeleri havuzun “%51’e çok yakın” olduğunu vurgularken “MINEXMR’yi boykot” eğilimindeydi. Yüzde 51 saldırısı, madencinin hash gücünün çoğunluğunu kontrol ederek tüm ağ üzerinde kontrol sahibi olmasıdır. Ayrıca, bu tür saldırılar, derin düzenlemelere ek olarak ağda double spend sorunlarına yol açıyor.

Altcoin madencilerinin hash rate dağılımı

MINEXMR madencilik havuzu tek başına Monero ağına saniyede 1.48052 gigahash (GH/s) katkıda bulunmakta. İkinci sırada ise XMR’nin küresel hash oranının %21,82’sini oluşturan Nanopool yer alıyor. Benzer şekilde, üçüncü sırada XMR’nin global hash oranının %14,85’ini yöneten Supportxmr var.

Görüldüğü üzere, yalnızca ilk üç madencilik havuzu, XMR’nin küresel hash oranının yüzde 80’inden fazlasını elinde tutuyor. Kendilerinden sonra gelen tüm havuzlar, Monero ağına önemli ölçüde daha düşük hash gücü katkılarına sahiptir.

Daha sonra, MINEXMR ekibinden yöneticilerden biri en son tepkiye yanıt verdi. Yönetici, kuruluşun şikayetleri gördüğünü ve endişeleri gidermek için havuz ücretlerini artırmayı planlayacağını kaydetti. Reddit’te konuşan yöneticilerden biri şunları söyledi:

İNSANLARIN MİNEXMR’IN ŞU ANDA SAHİP OLDUĞU BÜYÜK HASH GÜCÜNDEN ENDİŞE DUYDUĞUNU ANLIYORUZ. HAVUZ ÜCRETLERİNDE BİR ARTIŞ OLDUĞUNU DUYURDUK VE DURUMU İZLEMEYE DEVAM EDİYORUZ.

Monero topluluğu üyeleri, 2018’den beri merkezsiz madencilik konusuyla uğraşıyor. XMR coin, 3,1 milyar dolarlık piyasa değeriyle şu anda en büyük gizlilik odaklı altcoin. Son iki haftadaki piyasa toparlanması nedeniyle fiyatı %20 değer kazandı, XMR şu anda 152.73 dolardan işlem görüyor.

Related posts

Voyager Dijital Para Çekme İşlemlerini Askıya Aldı, Hisseleri Sert Düştü

admin

Çin, ABD ile ilişkileri askıya aldı

admin

Altın için ŞOK tahmin, altın almak için son şans

admin

Yorum Yap